JUOZAS MONTVILA
Lietuvos katalikų kunigas, spaudos darbuotojas
Straipsnį parengė - Loreta Skinkienė
Juozas Montvila
Gimė | 1885-01-03 |
---|---|
Gudinės k., Marijampolės sav., Marijampolės apskr. | |
Mirė | 1912-04-15 |
Atlanto vandenynas | |
Motina | Magdė Karalevičiūtė-Montvilienė |
Tėvas | Kazys Montvila |
1912 m. balandžio 15 d. nuskendo tuo metu buvęs didžiausias, neskęstančiu paskelbtas laivas „Titanikas“. Šis laivas nusinešė ir Sūduvos krašto šviesuolio - kunigo Juozo Montvilos gyvybę. Jeigu ne ši tragedija, šiandien mes šią asmenybę minėtume greta Jono Basanavičiaus, Vinco Kudirkos, Jono Kriaučiūno ir kitų tautiškumo žadintojų bei lietuviško žodžio puoselėtojų. Tačiau ši tragedija atskleidė dar vieną šio kilnaus žmogaus savybę – pasiaukojimą ir pasišventimą tarnauti Dievui ir žmogui iki paskutinio atodūsio, dėl ko pagrįstai galime didžiuotis, jog Sūduvos kraštas išugdė Pasaulio pagarbos vertą lietuvį.
Juozas Montvila gimė 1885-01-03 Marijampolės parapijoje Gudinės kaime. Vėliau jo tėvai persikėlė į Nendriniškių kaimą (5 km nuo Marijampolės). Šeimoje gimė 10 vaikų, išgyveno 8: Juozas, Petras, Kazys, Pijus, Andrius, Emilija, Elžbieta, Izabelė. Vyriausiasis Juozas buvo pakrikštytas Marijampolės bažnyčioje, ten pat būdamas septynerių priėmė Pirmąją Komuniją.
Montvilai buvo darbštūs, tvarkingi, užjaučiantys, pamaldūs žmonės, kurių namuose visada rasdavo užuovėją vargšas, duonos kąsnį – elgeta. Namuose vaikai dirbo įvairius ūkio darbus, rūpinosi vienas kitu. Skaityti ir rašyti visi Montvilai vaikus mokė namuose slapta. Juozo senelis, motinos tėvas Martynas Karalevičius, buvo daraktorius. Petras Montvila prisimindamas senelį rašo: „...buvo šviesus žmogus, sąmoningas lietuvis. Jis skaitydavo ir platindavo caro draudžiamas lietuviškas knygas ir, eidamas per kaimus, slapta mokė vaikus lietuviškai, aiškino tikėjimo tiesas“. Būtent jis patarė žentui leisti vaikus į mokslą.
Mokslus krimsti mažasis Juozukas pradėjo Marijampolės pradžios mokykloje, kurią baigęs įstojo į Marijampolės gimnaziją. Jau gimnazijoje aštuoniolikmetis jaunuolis apsisprendė tapti kunigu ir 1903 m. įstojo į Seinų kunigų seminariją. Tuo metu visų Suvalkijos ūkininkų svajonė buvo bent vieną iš sūnų išleisti į kunigus. Todėl Montvilai, išleisdami Juozą į seminariją, surengė dideles išleistuves.
Dvejonių metas
Išvykus į Seinus, prasidėjo naujas, griežtomis regulomis suvaržytas klieriko gyvenimas. Rimtas, atsakingas, sau keliantis itin didelius reikalavimus jaunuolis, seminarijoje susidūręs su pirmaisiais sunkumais, vos neatsisakė kunigystės. Naujos sudėtingos disciplinos, griežti, reiklūs dėstytojai, sudėtingos užduotys ir didžiulis literatūros kiekis – nemenkas iššūkis visiems seminaristams. Juozas Montvila pradėjo abejoti savo jėgomis ir gabumais, todėl po atostogų nusprendė į seminariją nebegrįžti.
Pasilikęs namuose, Juozas talkino namiškiams ūkio darbuose. „Taip ir Juozas įsijungė į rugių kūlimą. Bet jis buvo nepratęs, nesutarė kulti. Kokiu tai reikalu užėjo kaimynas Žolynas. Pamatė bekuliantį studentėlį ir sako jam: „Juozuk, čia ne tavo darbas“. Tą metą Juozas pasiliko namuose. Parsinešdavo knygų iš kun. Čėsnos ir jas skaitydavo. Vasarą į laukų darbus nebeėjo, tvarkė medelius sode, prižiūrėjo bičių spiečius, Šešupėje meškeriojo. Motina jį globojo, leido miegoti seklyčioje.
Kartą jis motinai pasakojo sapną: „Yra labai gražus kalnas, apsodintas žydinčiom gėlėm, bet ant to kalno sunku užeiti. Kelias apaugęs dygliais“. Noras tapti kunigu nugalėjo ir Juozas vėl ryžosi kopti į tą kalną. Galiausiai, rektoriui Jonui Giedraičiui sutikus, grįžo į tą patį kursą, iš kurio buvo pasitraukęs.
Nors Seinų seminarijoje buvo dėstoma lenkų kalba, dauguma klierikų buvo tautiškai susipratę: lietuvių ūkininkų vaikai, todėl seminarijoje visuomet buvo gyvas lietuviškas judėjimas. Ši aplinka galutinai suformuoja J. Montvilos asmenybę bei nubrėžia jo gyvavimo tikslus. „Kunigas Juozas Montvila, – rašė kun. K. Montvila, – buvo susipratęs lietuvis, brangino gimtąją kalbą, lietuviškus papročius ir palaikė viską, kas lietuviška.“ Baigęs seminariją, 1908 m. kovo 22 d. Varšuvoje buvo įšventintas į kunigus.
Lipskas, Liubavas, Seinai
Seinų vyskupas, gelbėdamas jauną kunigą nuo gręsiančių pavojų, „paslėpė“ jį Liubavo parapijoje. Vikaro pareigas Liubave J.Montvila pradėjo eiti 1910 m. sausio 1 d. XX a. pr. padėtis pasienio miestelyje buvo sudėtinga, vyko lietuvių ir lenkų susirėmimai dėl pamaldų. J. Montvila pavyzdingai skelbė Dievo žodį, lankė ligonius, klausė išpažinčių, lietuviškai mokė vaikus katekizmo. Jis aktyviai dalyvavo tautinio atgimimo judėjime, įkūrė „Žiburio“ draugiją, atnaujino parapijos knygyną.
.
Pasitikti likimo
Į Londoną jis atvyko 1912 m. kovo 20 d. ir apsistojo pas giminaitį kunigą Kazimierą Matulaitį Šv. Kazimiero parapijoje. K. Matulaitis bandė prikalbinti kunigą Juozą ilgiau pasilikti Londone, tačiau jis skubėjo išvykti. Kelionei į Ameriką jaunasis kunigas pasirinko „Titaniuką“. Tam buvo kelios priežastys. Pirmoji – dėdės palikimo reikalai. Su savimi jis vežėsi savo močiutės ir motinos įgaliojimus. Antroji – tikėjosi, kad didelis modernus laivas apsaugos jį nuo supimo ir jūros ligos. Trečioji – kunigo lagamine Amerikon keliavo itin retas Antano Juškos surinktų lietuvių liaudies dainų rinkinys, išprašytas iš Rozalijos Cvirkienės. Manoma, kad jo lagamine galėjo būti ir daugiau vertingų, spaudai parengtų rankraščių, kuriuos J. Montvila tikėjosi išleisti Amerikoje.
1912 m. balandžio 10 d. 12 val. „Titanikas“ pajudėjo iš Southamptono uosto. Visus lydėjo pakili nuotaika, niekas nežadėjo nelaimės. Balandžio 15-osios naktis buvo lemtinga. Susidūrimas su ledkalniu, skęstantis laivas, ledinis Atlanto vanduo, panika, siaubas, neviltis ir beveik jokios galimybės išsigelbėti. Kunigas Juozas Montvila nuskendo drauge su 1500 kitų keleivių, atsisakęs galimybės išsigelbėti ir savo vietą užleidęs neviltin puolusiam keleiviui. Laive likęs kunigas iki paskutinės minutės guodė ir ramino tuos, kuriems buvo lemta žūti.
Kunigo J. Montvilos ir dar dviejų „Titaniku“ plaukusių kunigų pasiaukojimą plačiai aprašė Amerikos spauda. Buvo rašoma: „Tie trys didvyriai, tie šviesūs paveikslai juodame fone parodė pasauliui, kad žmonėse yra dorybių, pasiaukojimo. Jie išgelbėjo žmonijos garbę“.
Kunigas K. Montvila, rinkęs informaciją apie savo giminaičio žūtį „Titanike“, rašė: „Iš tų trijų kunigų drąsa ir pasiaukojimu išsiskyrė jaunas lietuvių kunigas Juozas Montvila. Kai jam buvo pasiūlyta vieta gelbėjimo valtyje, staiga prie jauno kunigo priėjo verkiantis keleivis, sakydamas, kad jei jis žūsiąs, šeimą ištiksiančios materialinės ir dvasinės nelaimės. „Neverk, – taręs jam kunigas, – imk mano baltąją kortelę ir sėsk į valtį“. Kai laivas jau grimzdo į dugną, išsigelbėjusieji keleiviai matė kun. J. Montvilą su kelionės draugais stovintį ant denio – duodantį išrišimą ir palaiminimą mirties valandą“.. Orkestras grojo Bethoveno laidotuvių maršą, choralą „Arčiau Tavęs, Viešpatie“…
Atminimo įamžinimas
1977 m. Petras Montvila savo lėšomis parengė ir išleido knygą, skirtą brolio atminimui – „Kai grįžta praeitis“. „Vietoj paminklo, kurio negalima pastatyti Atlante“ – taip knygą skaitytojui pristato autorius.
1992 m. minint Juozo Montvilos žūties 80-metį, Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bazilikoje pritvirtintas atminimo medalis. Medaliui lėšas skyrė Andrius Montvila.
2012-07-22 Liubavo miestelyje (Kalvarijos sav., Marijampolės apskr.), prie senosios bažnyčios griuvėsių, atidengtas koplytstulpis. Prie šio atminimo ženklo dirbo trys menininkai: koplytstulpį sukūrė žinomas Sūduvos krašto tautodailininkas ir dievdirbys Raimundas Blažaitis, metalinę saulutę nukalė kunigo giminaitis, meninės kalvystės meistras Andrius Liaukus, raides granite įrašė skulptorius Jonas Dulinskas. Koplytstulpį pašventino Liubavo Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Romas Budrevičius.
2012-09-06 Nendriniškių k. atidengtas paminklinis akmuo, skirtas kunigui Juozui Montvilai atminti. Paminklą sukūrė kunigo giminaitis, meninės kalvystės meistras Andrius Liaukus.
Šaltiniai
2.Kai grįžta praeitis : apie kun. Juozą Montvilą ir „Titaniko“ nuskendimą / Petro J. Montvilos prisiminimai. – New York (N.Y.) : [s.n.], 1977. – 112 p.
3."Titaniko" lietuviai : [tautiečiai, atsidūrę amžiaus katastrofos įvykių sūkuryje] / Gerda Butkuvienė, Vaida Lowell. – Kaunas : Obuolys [i.e. MEDIA INCOGNITO, 2012. – 286, [2] p., [8] iliustr. Lap.
4.Mažoji kaimų istorija : [pasakojimas apie Marijampolės rajono Baraginės kaimą ir aplinkinius mažesnius kaimelius / sudarytoja Aldona Augustinavičienė]. – Marijampolė : Knygrišykla, 2012. – 255, [1] p.
5.Tragizmas ir herojiška meilė „Titanike“: kunigas Juozas Montvila / Kęstutis Žemaitis // Lituanistika. Duomenų bazė – Prieiga per internetą: https://www.lituanistika.lt/content/30829
Šaltiniai
2.Kai grįžta praeitis : apie kun. Juozą Montvilą ir „Titaniko“ nuskendimą / Petro J. Montvilos prisiminimai. – New York (N.Y.) : [s.n.], 1977. – 112 p.
3."Titaniko" lietuviai : [tautiečiai, atsidūrę amžiaus katastrofos įvykių sūkuryje] / Gerda Butkuvienė, Vaida Lowell. – Kaunas : Obuolys [i.e. MEDIA INCOGNITO, 2012. – 286, [2] p., [8] iliustr. Lap.
4.Mažoji kaimų istorija : [pasakojimas apie Marijampolės rajono Baraginės kaimą ir aplinkinius mažesnius kaimelius / sudarytoja Aldona Augustinavičienė]. – Marijampolė : Knygrišykla, 2012. – 255, [1] p.
5.Tragizmas ir herojiška meilė „Titanike“: kunigas Juozas Montvila / Kęstutis Žemaitis // Lituanistika. Duomenų bazė – Prieiga per internetą: https://www.lituanistika.lt/content/30829