Mokslus pradėjo Marijampolėje
J. Basanavičius 1866 m. buvo priimtas į Marijampolės keturklasę miesto mokyklą, kuri po metų reorganizuota į klasikinę gimnaziją. Baigęs vidurinius mokslus 1873 m. išvyko studijuoti į Maskvos universitetą. Ten aktyviai dalyvavo lietuvių studentų draugijos veikloje. 1880 m. pradžioje išvyko į Bulgariją, kur dirbo Lomo ligoninės direktoriumi, o laisvu laiku rašė straipsnius į lietuviškus laikraščius.
Dirbo Lietuvos labui
1907 m. jo iniciatyva įkurta Lietuvių mokslo draugija, kuriai iki 1927 m.vvadovavo pats J. Basanavičius, 1911 m. įkūrė akcinę bendrovę „Vilija“, o 1913 m. kartu su Jonu Yču išvyko į Ameriką rinkti aukų Lietuvių mokslų draugijos ir Dailės draugijos namams statyti. 1917 m. išrinktas į Lietuvos Tarybą, kuri 1918-02-16 pirmininkaujant J. Basanavičiui pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą skelbiantį, kad 1918 m. atkuriama Lietuvos valstybė paremta demokratinėmis idėjomis su sostine Vilniumi. Dokumente užfiksuojama, kad nuo pasirašymo akimirkos Lietuva ir jos piliečiai atsiskiria nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis.
J. Basanavičiaus kūryba ir kita literatūra
-
Atsiskyrėlis iš Suvalkijos
Jono Basanavičiaus gyvenimas ir darbai
Atkurtoje biografijoje Jonas Basanavičus knygos autoriaus vaizduojamas kaip atsiskyrėlis, užsispyręs ir darbštus suvalkietis, svajoklis, ištikimas jaunystės idealams, atsisakęs asmeninės laimės dėl tautos laisvės ir gerovės. Jono Basanavičiaus nuopelnai mūsų šaliai visiems puikiai žinomi, tačiau šioje knygoje autorius, kiek galėdamas, bando nukelti jį nuo pjedestalo ir atskleisti jo „žemiškesnį“ pavidalą: mylinčio, kenčiančio, svajojančio, o tuo pačiu sugebėjusio ligi šių dienų didžiai išlikti tautiečių akiratyje.
-
Jonas Basanavičius
Istoriko, politinio veikėjo, teisininko Vaclovo Biržiškos veiklas „Jonas Basanavičius“ – trumpa Jono Basanavičiaus biografinė studija.
1933–1944 m. leidinio autorius V. Biržiška buvo „Lietuviškosios enciklopedijos“ redaktorius. Parengęs informaciją apie lietuvių visuomenės veikėją, pirmojo laikraščio „Aušra“ redaktorių, vieną svarbiausių nepriklausomybės siekėjų, mokslininką, gydytoją Joną Basanavičių, 1937 m. turimą enciklopedijos medžiagą atspausdina kaip atskirą leidinį, papildytą ikonografine medžiaga ir turimais rankraščiais.
-
Lietuvos Respublikos 1918-1940 m. vyriausybių ministrų biografinis žodynas
T. 2
2016 m. išleistame žodyne pateikiamos Lietuvos Respublikoje 1918–1940 metais dirbusio dvidešimt vieno Ministrų kabineto narių biografijos. Pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį tai galimybė pažvelgti į visų Pirmosios Lietuvos Respublikos ministrų gyvenimą ir veiklą bei susidaryti išsamesnį vaizdą apie 1918–1940 metų Lietuvą ir jos valdantįjį elitą.
-
Rygiškiečiai – mokslo, meno ir kultūros veikėjai
2008 m. parengtas leidinys „Rygiškiečiai – mokslo, meno ir kultūros veikėjai“ – tai enciklopedinio pobūdžio, ilgamečio Rygiškių Jono gimnazijos darbuotojo, gimnazijos muziejaus įkūrėjo Vinco Peckaus parengta knyga, skirta Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio jubiliejui.
Gimnazijoje mokėsi daugybė garsių moksline veikla užsiėmusiųjų, menininkų ir įvairių kultūros veikėjų, todėl leidinys apie žymiausius Rygiškių Jono gimnazijos auklėtinius leidžia dar stipriau suvokti, koks svarbus ir neįkainojamas gimnazijos auklėtojų ir jų mokytojų indėlis į mūsų tautos kultūros, meno ir mokslo istoriją.
-
Spaudos 1864 metų uždraudimas, jojo pasekmės ir reikšmė
Jono Basanavičiaus išleista knyga „Spaudos 1864 metų draudimas, jojo pasekmės ir reikšmė“ tai tautos šauklio parengta paskaita visiems lietuviams opiu klausimu. Politikos ir visuomenės gyvenimo laikraštyje „Lietuvos rytai“ pasirodęs straipsnis, išspausdintas knygos pavidalu, pasakoja apie spaudos draudimo aplinkybes ir lietuvių atsaką į tai: pasirodžiusį pirmąjį lietuvišką laikraštį, kitus slapta leistus leidinius.
-
Žygis į nepriklausomybę
Nepriklausomybės akto paskelbimo šimtmečio proga išleistame leidinyje apibendrintai pristatomas mūsų šalies žygis į nepriklausomybę. Visa šimtmečiui skirta knyga remiasi Nepriklausomybės kūrėjų, įžymių istorikų darbais, XIX-XX a. rašytiniais šaltiniais, gausiai iliustruota fotonuotraukomis ir pateiktais dokumentais. Knygos tiražas 500 egz.