Mitologinis akmuo stūkso Amalvo pelkių pietiniame pakraštyje, Patkavine vadinamos pakilumos šiauriniame šlaite ,170 m į pietvakarius nuo Varnupių piliakalnio ir 160 m į šiaurę nuo kelio Marijampolė-Daukšiai-Šventaragis.
Varnupių akmuo - tai žmogaus apdorotas riedulys. Akmuo - pilkai rausvas stambiagrūdis granitas, netaisyklingos formos, maždaug 3,6 m ilgio, 2,1 m pločio bei 1,2 m aukščio nuo žemės paviršiaus. Akmenyje iškalta maždaug 13x10 cm dydžio pasaga, kurios galuose yra dvi duobutės. Akmuo apskaldytas ir aptrupėjęs, jo aukščiausioje dalyje matyti išgręžta skaldymo skylė. Riedulį supanti teritorija apardyta ilgalaikių arimų, po akmeniu ne kartą bandyta kastis, ieškant paslėptų lobių.
1972 m. akmuo paskelbtas respublikinės reikšmės archeologijos paminklu. Šiuo metu saugomas kaip regioninės reikšmės mitologinis paveldo objektas. 2008 m Varnupių bendruomenės ir jos pirmininko Sauliaus Stanyno pastangomis prie akmens pastatytas medinis stogastulpis: anotacinis ženklas. Šalimais matosi ir senas betoninis archeologinio paminklo ženklas.
Dėl pasagos formos ženklo akmuo nuo seno vadinamas Patkaviniu (lenkų k. podkowa – pasaga). Pasakojama, kad akmuo dar buvo vadinamas pagonių dievaičiu, tačiau, pasak archeologo dr. V. Juodagalvio, taip turėjo būti vadinamas akmuo prie Amalviškių kaimo. Kai kuriuose šaltiniuose (pvz. „Daukšiai: kraštas ir žmonės“, 2012 m.) akmuo vadinamas „Bubnio Patkaviniu“. Šiomis dienomis akmuo dažniausiai vadinamas greta esančio kaimo vardu – „Varnupių akmeniu“ arba „Varnupių Patkaviniu“.
Apie „Varnupių Patkavinį“ nuo seno sklinda daugybė legendų, padavimų bei neįtikėtinų istorijų. Padavimai mena kelias pasagos ženklo atsiradimo akmenyje versijas. Vienas jų pasakoja, kad nuo kryžiuočių traukdamiesi senovės lietuviai šalia akmens užkasė savo brangenybes. Pažymėdami slėptuvės vietą, akmenyje iškalė pasagos ženklą, o šiaurinėje pusėje – užrašą, kuris neišliko. Kitas pasakojimas mena, kad pasaga buvo paženklinti už 12 m nuo akmens užkasti iš Rusijos besitraukiančios Napoleono kariuomenės lobiai. Dar vienas padavimas byloja, kad senais laikais, kai akmuo dar formavosi ir buvo minkštas, pasagą jame įmynęs velnias.
Užrašas ant paveldo objekto
- AdresasMarijampolės sav., Igliaukos sen., Varnupių k.
- Statusasregistrinis, regioninės reikšmės, istorijos paveldo objektas
Su objektu susiję asmenys
Turistiniai maršrutai
Susiję dokumentai ir kiti leidiniai
Literatūra ir šaltiniai
1. Daukšiai: kraštas ir žmonės / Sudarytoja Irma Leonavičienė – Marijampolė: Knygrišykla, 2012. – P. 33-34.
2. Senovės liekanos ir lietuvių mitologiški atminimai / Jonas Totoraitis. – Lietuvių tauta. – Vilnius, 1908. – T. 1. D. 2. – P. 178, 183
3. Varnupių akmuo // Vietos dvasia. – Prieiga per internetą: https://www.vietosdvasia.lt/item/varnupiu-akmuo/
4. Varnupių akmuo su ženklais, vad. Patkaviniu // Kultūros vertybių registras. – Prieiga per internetą: https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search